top of page

Izložba slika - replika starih majstora predstavlja izbor radova nastalih u okviru redovne nastave iz kolegija Izrada replike na Odsjeku za konzervaciju i restauraciju, Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, u nekoliko zadnjih akademskih godina.


Iako je većina izloženih radova prije svega rezultat samog nastavnog procesa; učenja i upoznavanja s tehnikom i tehnologijom slikanja, a ne plod ruku nekog zrelog kopista, ipak tijekom razdoblja od nekoliko godina nastane više dovoljno kvalitetnih i vrijednih radova, koji su zaslužili da budu i primjereno izloženi i predstavljeni javnosti. Satnica predmeta Izrada replike je skromna (dva, do tri sata tjedno na višim godinama) i samo je djelić opsežnog studijskog programa studija konzervacije-restauracije na UMAS-u.


Proces kopiranja iznimno je koristan za ovladavanje slikarskim tehnikama i tehnologijom procesa slikanja, razvija likovnu percepciju i slikarski senzibilitet, te produbljuje razumijevanje i respekt prema kulturnoj baštini, u ovom slučaju prema neizmjerno bogatoj ostavštini europskog slikarstva; često tek kopirajući neko djelo uočavamo svu njegovu ljepotu i veličinu, slojevitost kompozicije, virtuoznost umjetnika. Dok je u glazbi, zbog njenog alografskog karaktera (jer je djelo i način realizacije odnosno izvedbe lakše precizno zapisati) izvedba kao re-produkcija djela jako važna, ne samo za tehnički razvoj samih glazbenika već uopće i za proces doživljavanja djela od strane publike, u slikarstvu je ona, zbog autografskog karaktera slikarstva, ne samo manje vrijedna, već često i omražena, pogrdno nazvana falsifikatom, neka vrsta prevare, a ne način da doživimo djelo. 

Radije ćemo gledati malu, često i vrlo loše otisnutu reprodukciju u nekoj monografiji za koju smo „sigurni“ da je original nego uživati u likovnim kvalitetama replike. Zbog toga je i kvaliteta replika, i općenito zanatska razina i razumijevanje stila i tehnologija starih majstora često na vrlo niskoj razini, a izložbe takvih radova gotovo da se i ne održavaju. Niska razina kvalitete velikog broja "replika" dodatno opravdava manjak interesa i negativan stav prema reprodukcijama likovnih djela. 

Ovaj ciklus izložbi izložba, uz sve nedostatke izloženih replika i uz svu nevještost mladih studenata restauracije ipak popunjava prazninu koja postoji u likovnom životu Splita, ali i šire, i želi ukazati na vrijednost ovakvog pristupa slikarstvu, edukacijsku ali i estetsku i kognitivnu komponentu shvaćanja i doživljavanja likovne umjetnosti kao živog procesa likovnog stvaranja, a likovnih djela i kao zapisa koji se, ne samo mogu i smiju, već i trebaju re-producirati, slično kao i vrhunska glazbena ostvarenja.

Radovi su izrađeni uglavnom u tehnici ulja na dasci ili na platnu, prenošenjem crteža na prepariranu podlogu pomoću projekcije ili rastera, zatim podslikavanjem s temperom, akrilikom ili uljenom bojom razrijeđenom terpentinom u zemljanim tonovima i konačno slikanjem u slojevima uljanih boja. Korištenje projekcije slično je korištenju camere obscure, ili camere lucide i nije neuobičajeno ni u praksi majstora poput Vermeera, a i sami Leonardo da Vinci ili Dürer koriste raznorazne naprave kako bi preko stakla ili rastera (ponekad čak i fiksirajući vlastitu glavu stegom kako bi fiksirali očište) precizno prenijeli crtež krajolika ili portreta. 

 

Na otvorenju izložbi uvijek priređujemo i nastup studenata Glazbenog odjela akademije kako bismo stvorili sinergiju slike i zvuka ali i sinergiju re-produkcija likovnih i glazbenih umjetničkih djela.

Nadamo se da će ove izložbe donijeti barem dio te ljepote i radosti stvaranja i u vaše oko i srce.

Izv. prof. art., dr. art Mladen Čulić

bottom of page